STMicroelectronics LM317MDT-TR Linear Voltage Regulator, 200mA, Adjustable, 1.2 → 37 V 3-Pin, DPAK
Product Details
LM217M/LM317M Linear Voltage Regulator, STMicroelectronics
The LM217M/LM317M Monolithic integrated circuits (IC) by STMicroelectronics are for use as positive linear voltage regulators with adjustable output. They come supplied in packages such as TO220 and DPAK. The voltage regulator can adjust over a range of 1.2 V to 37 V supplying 500 mA of load current. The regulator is easy to use and the output voltage is selected via a resistive divider.
Output voltage range: 1.2 V to 37 V at 500 mA
Line regulation 0.01%; Load regulation 0.1%
Thermal overload protection, short circuit protection and safe area compensation
Floating operation for high-voltage applications
The LM217M/LM317M Monolithic integrated circuits (IC) by STMicroelectronics are for use as positive linear voltage regulators with adjustable output. They come supplied in packages such as TO220 and DPAK. The voltage regulator can adjust over a range of 1.2 V to 37 V supplying 500 mA of load current. The regulator is easy to use and the output voltage is selected via a resistive divider.
Output voltage range: 1.2 V to 37 V at 500 mA
Line regulation 0.01%; Load regulation 0.1%
Thermal overload protection, short circuit protection and safe area compensation
Floating operation for high-voltage applications
Linear Voltage Regulators, STMicroelectronics
SpecificationsAttribute Value Output Voltage 1.2 → 37 V Maximum Output Current 200mA Package Type DPAK Output Type Adjustable Mounting Type Surface Mount Pin Count 3 Minimum Operating Temperature 0 °C Maximum Operating Temperature +125 °C Number of Outputs 1 Polarity Positive Line Regulation 0.04 %/V Series LM317 Height 2.4mm Length 6.6mm Reference Voltage 1.3V Width 6.2mm Load Regulation 0.5 %/Vo Dimensions 6.6 x 6.2 x 2.4mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 1.2 → 37 V |
| Maximum Output Current | 200mA |
| Package Type | DPAK |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Polarity | Positive |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Series | LM317 |
| Height | 2.4mm |
| Length | 6.6mm |
| Reference Voltage | 1.3V |
| Width | 6.2mm |
| Load Regulation | 0.5 %/Vo |
| Dimensions | 6.6 x 6.2 x 2.4mm |






















